Samyang 85mm 1.2 XP – Recenzja

 

Przez ostatni miesiąc miałem okazję testować obiektyw Samyang 85mm 1.2 z seri XPremium Samyanga.

To jeden z 5 obiektywów tej seri w której Samyang stawia na najwyższą jakość optyczną, oprócz ogniskowej 85  występują obiektywy 10 mm,  3,5   35mm 1.2 , 50mm 1.2 , 14mm 2.4

Jako że jestem fanem niskich przysłon bardzo się ucieszyłem że mogłem go testować. Linia to zaprojektowana jest żeby obsłużyć 50 megapiskeli oraz krecenie filmów 8k. Przez ten miesiąc chcicałem sprawdzić go w każdych okolicznościach z moim Canonem EOS R

Choć słysząc ogniskową 85 w połączeniu z wartością jeden 1.2 konkluzja jest jednoznaczna  –   portrety.

 

Otwórz/Pobierz Pełną Rozdzielczość

ISO100  f1.2  1/1000

 

Zacznijmy od wykonania obiektyw skłąda się z 10 Elementów w  7 grupach oraz ma 9 listków przysłony waży 1,050gram  oraz rozmiar to filtra 86 a przysłonę możemy domknąć do f16

Obiektyw jest zbudowany jak czołg, porządne wykonanie jest wizytówką linie Premium tych manualnych obiektywów, pierścień ma bardzo duży zakres dzięki czemu możliwe jest precyzyjne ostrzenie na 1.2 chodzi z fajnym oporem, dzięki czemu ostrość nie ucieka a na pierścieniu widać czerwony pasek który jest charakterystyczna dla obiektywów Samyanga.  Jest ciężki jak każdy z obiektywów tej serii jednak za wagą idzie jakość. Spójrzcie na tą olbrzymią soczewkę z tyłu.

 

Osłona przeciw słoneczna oraz obiektyw są zaprojektowane tak żeby cały czas korzystać z nich razem, dzięki czemu można ograniczyć flary słoneczne oraz dzięki temu połączeniu obiektyw wyglada po prostu niesamowicie, przetestowałem w życiu wiele obiektywów ale zdecydowanie ten wygląda na body najciekawiej, to taki mały akcent który niby nie jest najważniejszy ale fajnie że jest.

 

Przejdźmy jednak to najciekawszej rzeczy czyli ostrości przy niskich przysłonach i muszę powiedzieć od razu że zostałem przez nią powalony, nie miałem okazji jeszcze testować obiektywu który przy pełnym otworze były tak ostry. Obiektyw zaprojektowany do portretów z tak świetnymi osiągami to złoto. Po przymknięciu do 2.8 robi się jeszcze ostrzej. Porównując go do systemowego szkła o troszkę wyższej przysłonie wypada więcej niż dobrze.

Otwórz/Pobierz Pełną Rozdzielczość

ISO 200  f1.2 1/4000

 

Król Bookehu ?

Myśląc o wartości 1.2 widzisz pięknie rozmazane tło, jak jest w tym przypadku?

Samyang 85 1.2 wedlug mnie rozmywa obłędnie, dorzucając do tego jeszcze przednie rozmycie zdjęcia wyglądają jak z bajki to dzięki 9 listkowej przysłony w połączeniu do tak wielkiego otworu względnego. Ciężko chcieć więcej od obiektywu do portretów.

Pobierz/Otwórz Pełna rozdzielczość

ISO 100 f1.2 1/1000

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO 100 f1.2 1/1000

Aberacja chromatyczna/Koma

W takich konstrukcjach bywa różnie z aberacją chromatyczną przy niskich przysłonach występuje jednak w bardzo małych ilościach, szczególnie gdy porównuje go z konkurencją u której na wyższych przysłonach mamy jej więcej. Koma również prawie nie występuję. Jednak takich osiągów się spodziewałem po konstrukcji Premium.

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO400 f1.4  1/4000

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO100 f1.2 1/5000

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO100 f1.2 1/3200

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO100 f1.2 1/4000

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO200 f1.4 1/4000

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO400 f1.2 1/500

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO100 f1.2 1/8000

Dystorsja

Jej praktycznie nie ma jako że konstrukcje o takich ogniskowej praktycznie są wolne od tego problemu.

Obiektyw jednak jak każdy nie jest bez wad, takich jak brak autofocusa czy waga I jak pomyśle o tym żeby wziąść go np na ślub?  mogło by być ciężko ale gdy pomyslę że udało by mi się zrobić choć jeden portret tym obiektywem wtedy wiem że mógłbym nosić go dla tego jednego portretu cały dzień. Choć tak naprawdę brak AF i waga to jedyne do czego można się przyczepić.

Kontrast kolorów jest niesamowity, niektórych zdjęć nie trzeba nawet obraniać żeby od razu z puszki wyglądały po prostu dobrze.

Otwórz/Pobierz pełną rozdzielczość

ISO 200 f1.2 1/640

Podsumowująć

Można powiedzieć że to specialistyczny sprzęt nie do wszystkieg jeśli masz czas żeby go użyć będziesz zachwycony z efektów, świetne wykonanie sprawiło że stał się moim ulubionym obiektywem mimo że nie najczęściej używanym. Jednak jak zawsze w fotografi liczy się efekt.

Polecę go wszystkim którzy robią portrety oraz zdjęcia produkowe bo w tych dziedzinach nie ma sobie równych.

sprzęt nie do wszystkich, jeśli masz czas żeby go użyć będziesz zachwycony z efektów, świetne wykonanie sprawiło że stał się moim ulubionym obiektywem mimo że nie najczęściej używanym. Jednak jak zawsze w fotografii liczy się efekt.

Polecę go wszystkim którzy robią portrety oraz zdjęcia produktowe bo w tych dziedzinach naprawdę uzyskacie niesamowite zdjęcia.

Cieszę się że Samyang tworzy linie premium która nie jest do wszystkiego tylko do specialistycznych rzeczy. Tak właśnie firma pracuje na swoje imię.